The
125 FPS Project is proud to announce the new
125 FPS March QuakeLive Duel season! Thanks a lot to our sponsor Alexey A, from the Moscow region!
Note that the number of players at qualy and 1st group stages has been increased (5 groups with 6 players).
You can send in your invite's request
here!
- Five qualifications, single elimination, bo1 bracket with bo3 final
- 1st group stage, 5 groups with 6 players (3 pass), bo1
- 2nd group stage, 4 groups with 4 players (2 pass), bo3
- Playoff 8 players single elim bo5, with 3rd place match
drop and pick as usual, drops first
Auto-promoted to
2nd group stage (top4 from 125 FPS previous season:):
1
Evil
2
Pavel
3
dem0n
4
_Ash
Auto-promoted to 1st group stage:
top from 125 FPS previous season:
5
Xron
6
bpatela
7
Reaper
8
etty
9
defCut
10
Sothis
11
Cooller
12
hakuna
13
060718
14
T1E
15
ARSENY
16
Insan3
+3 top players from
division 2 125 FPS previous season:
17
Latrommi
18
PYTON
19
uaLaskij
+5 players from qualification
20 qualifier 1 -
Janco
21 qualifier 2 -
Agent
22 qualifier 3 -
zeun_
23 qualifier 4 -
Fancje
24 last qualifier 5 -
Iudas_
25 last qualifier 5 -
fearzZz
26 last qualifier 5 -
DM
+8 (+1) personally invited and confirmed:
27
Av3k
28
strenx
29
twister
30
baksteen
31
Guard
32
sev3n
33
mazaa
34
kronic
35
cYpher
1st place 15000RUR (~$500)
2nd place 7500RUR (~$250)
3th place 3000RUR (~$100)
4th place 2000RUR (~$67)
5-8 places 1000RUR (~$33)
Qualifiers rounds, starts at 11:00 CDT
4 March qualifier 1 bracket here, slot taken by Janco
5 March qualifier 2 bracket here, slot taken by Agent
6 March qualifier 3 bracket here, slot taken by zeun_
7 March qualifier 4 bracket here, slot taken by Fancje
8 March qualifier 5 Double elim, 3 slots, bracket here, slots taken by Iudas_, fearzZz, DM
First Group round, all matches starts at 11:00 CDT
11 March Group A: guard baksteen etty ARSENY defCut uaLaskij
12 March Group B: Agent sev3n 060718 zeun PYTON fearZzz
13 March Group C: Cooller twister Xron fancje T1E Janco
14 March Group D: strenx uaReaper bpatela Latrommi Sothis iudas
15 March Group E: Cypher kRoNiC Ins mazaa Only_toxic DM
Second Group round
18 March Group A2
19 March Group B2
20 March Group C2
21 March Group D2
Playoff
25 March 28 March 1/4 final
30 March 1/2 final and Grand Final
Aerowalk, Blood Run, Campgrounds, Furious Heights, Hektik, Lost World, Silence
UPD: First Group Round
started
Cup Admins: Yavich, Nico, Rell, Xron (search on
IRC or write to
[email protected])
Links: Cup Website,
Application //
#125fps, stats at
quakehistory